Adwokat-lasota.pl
Prawo

Prawo

Nie jest tajemnicą, że przepisy prawne w Polsce są bardzo skomplikowane. Mnogość różnego rodzaju ustaw i rozporządzeń nie ułatwia orientowania się w przepisach. W dodatku przepisy te co chwilę się zmieniają, a ponadto są bardzo niejednoznaczne. Żeby dobrze się w nich orientować, nie wystarczy zapoznać się z daną ustawą czy rozporządzeniem. Konieczne staje się bycie na bieżąco z orzecznictwem sądowym i zapoznawanie się z komentarzami wybitnych specjalistów. Niejednokrotnie też ministerstwa czy inne organy publiczne muszą wydawać interpretacje jakichś konkretnych przepisów. Wszystko to świadczy o tym, że do doskonałości i jednoznaczności im daleko. Ciągłe zmiany ustaw i rozporządzeń mają z założenia ułatwiać sprawę, a niejednokrotnie tylko jeszcze bardziej komplikują już i tak niełatwe w interpretacji zapisy.
W szczególnie trudnej sytuacji na rynku są specjaliści z branży finansowej - księgowi. Ich praca wiąże się z odpowiedzialnością za finanse innych osób, dlatego też muszą na bieżąco orientować się w przepisach. Nie wystarczy też tutaj znajomość jednej ustawy czy rozporządzenia. Istnieje szereg aktów prawnych, z którymi pracownicy tej branży powinni być na bieżąco. Znajomość prawa podatkowego, bankowego, a także pracy to absolutne minimum niezbędne do pracy księgowego. Do tego dochodzi szereg rozporządzeń i innych aktów wykonawczych, a także wszystkie bieżące interpretacje. Oczywiście praca księgowego różni się w zależności od tego w jakiej branży i jakiej firmie jest zatrudniony, bądź z którą współpracuje. Niemniej jednak wyżej wymienione przepisy muszą znać wszyscy.
Wielu jest księgowych, którzy odpowiadają nie tylko za sprawy finansowe firmy i prowadzą rozliczenia z wszystkimi urzędami, ale także zajmują się sprawami kadrowymi. Ich praca opiera się w głównej mierze na umiejętności zastosowania w praktyce różnego rodzaju przepisów. Codzienne wypełnianie dziesiątków formularzy niezbędnych do złożenia w urzędzie skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, może dla laików wydawać się mało ciekawe i nużące.
Niemniej jednak orientowanie się we wszystkich formularzach i prawidłowe ich wypełnianie nie jest zadaniem łatwym i wymaga fachowej wiedzy. Księgowi często też przygotowują albo konsultują wzory umów, które są zawierane w danej firmie. To wymaga od nich jeszcze dodatkowej wiedzy z wielu innych dziedzin. Jako że przepisy prawa i ich interpretacje często się zmieniają, organizowane są dla księgowych różnego rodzaju szkolenia i konferencje.
Podczas takich zjazdów wszyscy pracownicy tej branży mają możliwość poszerzania swojej wiedzy w tym temacie. Z tego powodu przynależność do zrzeszenia księgowych wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu ma się ciągły kontakt z innymi specjalistami z tej branży, z którymi można wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.